Jak správně napsat životopis

21. října 2015 v 18:35 | Z |  ČLÁNKY
Pomalu mi dochází nervy. Denně nacházím několik životopisů v mailu. Už se na to opravdu nemůžu dívat.
Sakra lidi, když sháním práci, tak styl a úprava životopisu je to první, co potencionální zaměstnavatel vidí! A když nachází gramatické chyby a hroznou úpravu, co si asi pomyslí? Že by vás chtěl všema deseti? To určitě ne.

Dnes je potencionální zaměstnankyně schopná napsat jen pozdrav, své příjmení a "hledám jakoukoli práci, děkuju, že se mi ozvete". Všechno dohromady, nehledě na oslovení, odstavce, pravopis... Prostě co se dá, to napíše spatně.

Rozhodla jsem se sepsat pár tipů, jak SPRÁVNĚ na to:

1. Text
Celý životopis by se měl vejít na jednu stránku A4. Text musí být stručný, ale jasný - prostě tak akorát. Nikoho neohromí tři detailně popsané stránky, ale ani půlka jedné.

2. Písmo a jeho velikost
Zapomeňte na pět druhů písma a k tomu kurzívu. Celý text by měl mít jeden typ písma a maximálně dvě velikosti (jedna velikost textu a druhá nadpisů apod.).

3. Vzhled stránky
Méně je skoro vždy více. Životopis by měl být na první pohled přehledný. Dobré je tučně označit např.: Dosažené vzdělání nebo Zájmy atd.
Používejte odstavce, řádkování, zarovnání textu,... Se vším pomůže Word! Vždyť je to tak jednoduché.

4. Barvy
Zapomeňte na barevné písmo, pozadí nebo dokonce okraje. Většina firem tiskne, v rámci úspor, pouze černě, takže vaše omalovánky stejně nepochválí.

5. Fotografie
Upřímně sama bych si fotografii na životopis nedala. Už jen proto, když okouzlíte potencionálního zaměstnavatele svými zkušenostmi, můžete mu připadat nesympatičtí a podvědomě vás rovnou odmítne. Zůstala bych raději v "anonymitě". Alespoň nad vámi bude zaměstnavatel přemýšlet. Samozřejmě ho pak nesmíte zaskočit doopravdy.

6. Rámečky
Většina serverů nabízejících vytvoření životopisu zdarma, používá nesmyslné rámečky samostatně pro jméno a příjmení atd.
Je to naprosto zbytečné a nevypadá to dobře. Ani trochu!

7. Pravda
V neposlední řadě chci upozornit na lži, kteří jsou někteří lidé napsat a chlubit se jimi. Opravdu se to nevyplácí! Pokud nemám vysokou školu, nepíši ji ani do životopisu. To se "neokecá".

8. Motivační dopis
Každý životopis by měl také doprovázet motivační dopis. Pokud CV zasíláte mailem začnete zdvořilým pozdravem, popíšete jak moc chcete pracovat na té a té pozici, dále upozorníte na svoje klady, nenápadně zalichotíte firmě a "šéfovi" a velice příjemným způsobem se rozloučíte s přáním krásného dne.

9. Aktualizace
Nezapomínejte na pravidelné doplňování kurzů, zkušeností a vzdělání. Nikdy nevíte, kdy budete CV honem rychle potřebovat.

Doufám, že jsem vám alespoň trochu pomohla s psaním životopisu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.